Modemy D-star

 


Dla wszystkich zainteresowanych przedstawiam modemy mojej konstrukcji do użytku w sieci D-star.
Modemy zostały zainspirowane projektami Guusa PE1PLM.

Układy zostały zmoptymalizowane pod względem wielkości i ilości elementów które są zbędne oraz tak zaprojektowane aby wyeliminować stosowanie tak jak w ich pierwowzorach mikrokomputera ARDUINO. Procesor zastepujący Arduino znajduje się na płytce PCB modemu.


Prezentowane są dwa układy:
1. Punkt dostępowy HOTSPOT z mikronadajnikiem na 70cm małej mocy.
2. Modem GMSK współpracujący z dowolnym radiem UKF z wejściem PACKET 9600Bd. Modem GMSK pracuje również w modzie Full Duplex przez co może służyć za sterownik przemiennika D-Star.


Posiadając dostęp do internetu, oraz komputer PC z Widnows lub Linux, ewentualnie mikrokomputer Raspberry Pi (tzw malina) bez problemu można przy pomocy takich urządzeń stworzyć punkt dostępowy do sieci D-Star. TRX Hotspota pracuje w paśmie 70 cm i bez problemu daje zasięg w dużym pietrowym domu oraz do ok 100m, w zależości od użytej anteny.Fotki moich konstrukcji D-Star


W związku z licznymi pytaniami od zainteresowanych osób mniej znających zawiłości techniki D-Star informuję:
tzw modem GMSK nie jest urządzeniem które umożliwia po podłączeniu go do radia z portem 9600Bd (np YAESU FT8800) uzyskania funkcjonalności typowego radia ICOM z funkcją D-Star.
Modem ten umożliwia jedynie odbiór z kanału radiowego sygnału w standardzie D-Star i przekazanie go do sieci internet oraz odbiór z sieci internet i nadawanie sygnału D-Star na kanale radiowym.
Funkcjonalnie zestaw modem GMSK i radio z portem 9600Bd odpowiadają przemiennikowi pracującemu w modzie SIMPLEX.

Aby uzyskać funkcjonalność w zakresie nadawania i odbioru D-Star z innego radia niż ICOM należy zaopatrzyć się w modem UP4DAR lub DVRPTR z modułem AMBE2020.Modemy powstały w trzech wersjach:

1. Płytka PCB ze złączem do podłączenia modułu radiowego produkcji chińskiej, który jest dostępny w internecie w cenie ok 20$, w dwóch wersjach obudowy - metalowej i plastikowej ( w tej wersji tylko na etapie prototypu)

2.  Jako kompletne zmontowane na jednej płytce PCB z interfejsem USB i mikronadajnikiem firmy Analog Device na pokładzie do montażu w obudowie metalowej.

3. Jako kompletne zmontowane urzadzenie na małej płytce PCB do montażu na złączu GPIO mikrokomputera Raspberry PI dającej się w całości zamknąć w typową obudowę Raspberry PI.


 

 

 

Schemat modemu zbudowanego w oparciu o moduł chińskiWygląd PCB


 


Moduł na ADF7021 dostępny na aukcji AliExpress

 

Rf7021se adf7021 wireless module wireless module

 


Wyglad prototypu

 
Modem w oparciu o CMX589

Dla tych którzy potrzebują większego zasięgu HOTSPOT-a ten układ sprawdzi się doskonale. Po podłączeniu dowolnego radia fabrycznego posiadającego złącze do transmisji danych z predkością 9600Bd HOTSPOT umożliwi pokrycie dużego obszaru w zależności od anteny zewnętrznej i ukształtowania terenu. Doskonale nadaje się do budowy przemiennika lub sieci dodatkowych odbiorników rozproszonych do przemiennika D-Star.

 


SchematWygląd PCBWygląd prototypu

 Oba modemy zostały tak zaprojektowane aby można je było zamontować w typowych obudowach:

Modem z modułem ADF7021 - obudowa Z75

Modem na CMX589 - obudowa Z76

 

 

 

 


Modemy zostały już wykonane w wersji docelowej i przetestowane jako hotspot-y oraz jako sterownik przemiennika SR8UWD - sprawują się doskonale.
W powstaniu poniższych układów swój udział ma również Adam SP9ACQ który wspierał mnie na każdym kroku i pomagał softwarowo w pracy nad projektem.


Pełna dokumentacja w tym wykaz elementów, oprogramowanie do procesora dostępne e-mailem dla nabywców płytek PCB.


CDN

 

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.10
1,871,381 Unikalnych wizyt